Google’ın 20 Milyon Dolar Ödül Vereceği Yarışmayı Kazanan Olmadı

3 Görüntüleme

Google’ın yıllardır haberlere konu olan yarışmasını henüz kazanan yok. 10 yıldır devam eden yarışmanın büyük ödülü 30 milyon dolar sahipsiz kalacak gibi.

Birçok ekibin son dakikada kaybettiği ödül hala sahibini arıyor. 10 yılı aşkın süredir devam eden Google’nın Lunar Xprize ödülü sahipsiz kalacak gibi görünüyor. 30 milyon dolar değerindeki yarışmanın bitiş tarihi 31 Mart. 2014 son bulacak yarışmanın bitiş tarihi daha önce uzatılmıştı fakat Google artık yarışmanın tarihini uzatmayacağını CNBC’ye doğruladı.

Ay’a gidip 500 metre boyunca dolaşabilecek ve Dünya’ya yüksek çözünürlükte fotoğraf / video yollayabilecek robotu yapan ekip büyük ödülü kazanacaktı. Maddi kaynak sıkıntısı çeken finalistlerin sona ulaşamaması nedeniyle yarışma kazananı olmadan sona erecek gibi. .

Fakat Google ilerleme kaydeden takımların yaptıklarından dolayı heyecanlı olduğunu dile getirdi. Firma yaptığı açıklamada, “”Son on yılda bu takımların kaydettiği ilerlemeler konusunda çok heyecanlıyız.” dedi.

Büyük kaynaklara sahip olmadan pratik ay yolculukları tasarlayan takımlar önemli adımlar attı. Xprize’daki teknolojinin artık başka projelere yöneltilmesi gerekecek olsa da, özel uzay keşifleri teorik olarak artık bir adım daha yakın. Moon Express, SpaceIL, Synergy Moon and TeamIndus takımları 31 mart bitiş tarihine kadar sona ulaşacak gibi görünmüyor. Ara aşamalarda ödüller alan bu takımların sona ulaşamaması nedeniyle 30 milyon dolarlık ödül şirketin elinde kalacak…

İşte Google’nın Lunar Xprize Yarışmasına Katılan Takımlar ve Robotları…

 


Moon Express Takımının Robotu…

Google'ın 20 Milyon Dolar Ödül Vereceği Yarışmaya Katılan Olmadı
Moon Express lander on moon

 


SpaceIL Takımının Robbotu…

Google'ın 20 Milyon Dolar Ödül Vereceği Yarışmaya Katılan Olmadı
SpaceIL

 


Synergy Moon and TeamIndus Takımının Robotu…

 

Google'ın 20 Milyon Dolar Ödül Vereceği Yarışmaya Katılan Olmadı
Synergy Moon

 


GM