1 trilyon dolarlık şirket yarışı: Apple mı, Amazon mu?

Sevgi paylaştıkça çoğalır :)
89 Görüntüleme

Bu yıl dünya ilk kez halka açık bir şirketin 1 trilyon dolarlık değere ulaşması kuvvetle muhtemel.

Ancak hangi şirketin bu unvanı elde edeceği konusu hâlâ net değil. Her ne kadar Microsoft, Google, facebook ve hatta Tesla‘nın adı anılsa da, en güçlü adaylar ise ABD‘li teknoloji devleri Apple ile Amazon.

Hedefe en yakın Apple ama !…

1 trilyon dolarlık şirket yarışı: Apple mı, Amazon mu?

Geçen senenin sonucunda 1000 dolarlık yeni telefonu iPhone X’i satışa çıkaran Apple, 900 milyar dolara yakın piyasa değeriyle hem dünyanın en kıymetli halka açık şirketi olma konusununda daha güçlü. Bununla beraber 1 trilyon dolar hedefine en yakın şirket.

Apple’ın 1 trilyon dolarlık değere ulaşabilmesi için hisselerinde yüzde 13’lük bir artış kafi olacak.
Akıllı telefon teknolojisiyle büyük bir devrim başlatan Apple’ın hisseleri, 2017’de yüzde 45 yükselmiş olsa da, özellikle Eylül ayında iPhone X’in tanıtımının peşinden yükseliş yerini yatay bir seyre bırakmıştı.

BBC Türkçe’nin haberine göre, akıllı telefon teknolojisiyle büyük bir devrim başlatan Apple’ın hisseleri, 2017’de yüzde 45 yükselmiş olsa da, özellikle eylülde iPhone X’in tanıtımının ardından yükseliş yerini yatay bir seyre bırakmıştı.

iPhone X’in hem beklentilerden çok daha pahalı bir ürün olması. Hem de önceki modellere göre büyük bir yenilik getirmemesi, satış performansı konusunda kuşkuların oluşmasına yol açtı.  Apple’ın tüketici teknolojisi alanındaki yeniliklere öncülük eden bir şirketten artık düşen pazar payı karşısında konumunu korumaya çalışan bir şirkete dönüştüğü, piyasa değerinin eskisi kadar hızlı artmayabileceği yönünde öngörüler var.

IPhone X’in hem beklentilerden çok daha pahalı olması bununla birlikte önceki modellere bakılırsa büyük bir yenilik getirmemesi kullanıcılar için büyük sorunlar ortaya çıkardı.  Buda telefonun satış performansı konusunda kuşkuların oluşmasına yol açmış durumda.

Apple’ın tüketici teknolojisi alanındaki yeniliklere öncülük eden bir şirketten, düşen Pazar hisseleri karşısında konumunu korumaya çalışan bir şirkete dönüştüğünü savunanlar. Şirketin piyasa değerinin eskisi kadar hızlı artmayabileceğini öngörüyor.

Son zamanlarda Apple’ın eski telefonlarını yavaşlattığını itiraf etmesi sonucunda tepki aldığını biliyoruz. Bakalım bu masum itiraflarının sonuçları onlara pahalıya mal olacak mı?

Amazon’un da hatrı sayılır bir büyüme ihtimali var !.

1 trilyon dolarlık şirket yarışı: Apple mı, Amazon mu?

Amazon ise Apple’dan çok daha hızlı bir şekilde büyüyebilen bir çevrimiçi perakende satış mağazası. Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, şirketi internet üzerinden kitap satışı yapan bir firmadan dünyanın en büyük internetten alışveriş platformuna dönüştürdü. Piyasa değeri sıralamasında Amazon ilk üçte dahi yer almıyor. Ancak başta yatırım bankası Morgan Stanley olmak üzere pekçok yatırım uzmanı ve sektör yetkilisi, Amazon’un 1 trilyon dolar piyasa değerine ulaşan ilk şirket olabileceğini söylüyor.

Sonuç olarak Amazon, Apple, Facebook ve Google’ın gizli DNA’sı’ kitabı ABD’de en çok satanlar listelerine giren yazar.  Scott Galloway de 1 trilyon dolar piyasa değerine ulaşan ilk şirketin Amazon olabileceği görüşünde.

Galloway, kasım ayında Forbes dergisine verdiği röportajda, “Amazon istisnasız herkesin aradığı şeyi sunuyor: Daha ucuza daha fazlası. Tüketicilere dünya üzerindeki en iyi fiyatı sunan platform konumunda ve her bir satıştan komisyon alıyor” demişti.

GM

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir