75. Yaş Gününde Büyük İnsan Barış Manço’yu Saygı ve Özlemle Anıyoruz…!

Sevgi paylaştıkça çoğalır :)
104 Görüntüleme

Braış Manço:”Bir gün ölürsem, öldüğüm günü değil, doğduğum günü hatırlayın…”

BarışManço, yaşasaydı bugün 75 yaşında olacaktı. Saygıyla anıyoruz.

BARIŞ MANÇO KİMDİR?

Barış Manço, 2 Ocak 1943 tarihinde İstanbul’un Üsküdar ilçesinde hayata merhaba dedi. Rock müziğin öncü isimlerinden olan Barış Manço’nun müzik hayatı İlk olarak Galatasaray Lisesi’nde başladı. Daha sonrasında okul değiştirerek Şişli Terakki Lisesi’nde eğitimini tamamladı ve yüksek öğrenimini Belçika Kraliyet Akademisi’nde,”fotoğraf-grafik-iç mimari” alanında tamamladı.

Müziğe başlaması

1957’de amatör olarak müzikle ilgilenmeye başlamış olan Manço, 1958 senesinde ilk grubu Kafadarlar grubunu kurdu. Ortaokul yıllarında kurulan bu grup rock’n roll coverları yaparken, Barış Manço da ilk bestesi Dream Girl’ü bu dönemlerde yaptı ve Ankara’da ufak bir müzik ödülünün de sahibi oldu. İkinci grubu Harmoniler’de gene Galatasaray Lisesi’ndeki arkadaşları vardı. 1959’da Galatasaray Lisesi konferans salonunda ilk konserini verdi.

Tv programları

1960’lar, 1970’ler ve 1980’lerde birçok grupla ve bir tek olarak müzik meydana getiren Barış Manço, müziğinden hariç olarak kişiliğiyle de gönülleri fethetti. Hazırladığı TV programlarında çocukları konuk etti.

75. Yaş Gününde Büyük İnsan BarışManço'yu Saygı ve Özlemle Anıyoruz...!

“Adam Olacak Çocuk” ile de çocuklara öğütler vermeyi, onlara yeteneklerini sergileme fırsatı verip devrin en başarılı tv yüzü olan Manço, “Barış Manço ile 7’den 77’ye”, adından da anlaşılabileceği şeklinde tüm yaş gruplarına hitap ediyor ve kendi içerisinde özel bölümlerden oluşuyordu.”Adam Olacak Çocuk” ile çocuklara, “İkinci Kahvaltı” ile büyüklerimize ve yaşlılara, “Dönence” ve “Dere Tepe Türkiye” ile yetişkinlere; dolayısıyla herkese hitap ediyordu.

Barış Manço, Türkiye’de temel eğitimin beş yıldan sekiz yıla çıkarılmasına destek olmak amacıyla eşi Lâle Manço ile birlikte İstanbul’un Tuzla ilçesinde bir okul yapmış oldurdı. 1997 senesinde inşasına başlanan 30 derslikli Tuzla Barış Manço İlköğretim Okulu, sanatçının vefat etmesi üzerine yarım kaldı. İl özel idaresi tarafından tamamlanan okul 2000 senesinde eğitime başladı.

1991 yılında, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı Ünvanı’na layık görülen Barış Manço, bununla birlikte hazırladığı televizyon programıyla dünyanın pek çok ülkesine gitmiş ve “Barış Çelebi” olarak adlandırılmıştır.

Barış Manço, 31 Ocak 1999 gecesi saat 23:30 yöreında İstanbul’un Moda semtinde bulunan evinde kalp krizi geçirdi. Kaldırıldığı Siyami Ersek Göğüs-Kalp Damar Cerrahisi Hastanesi’nde kurtarılamayan Barış Manço, gece 01:30’da hayatını kaybetti.

Devlet Sanatçısı ünvanı bulunan Barış Manço’nun cenazesi için devlet töreni düzenlendi. 3 Şubat 1999 tarihinde üzerinde Galatasaray bayrağı da bulunan Türk bayrağına sarılı naaşı Atatürk Kültür Merkezi’ne getirilerek merasim düzenlendi, akabinde Levent Camisi’nde cenaze namazı kılındı ve Kanlıca’daki Mihrimah Sultan Mezarlığı’nda toprağa verildi..

75. Yaş Gününde Büyük İnsan BarışManço'yu Saygı ve Özlemle Anıyoruz...!

Sosyal medyadan da bir çok kişi sanatçıyı yazılı ve görsel paylaşımlarla andı, işte o paylaşımlar…

 

 

 

GM

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir