e-Devlet soyağacı sorgulama nasıl yapılır?

Sevgi paylaştıkça çoğalır :)
186 Görüntüleme

e-Devlet soyağacı sorgulama hizmeti hız kesmeden sorgulamalar devam ediyor.

Bir çok vatandaş e-Devlet ile soyağacı bilgilerine ulaştı. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ve e-Devlet iş birliği ile vatandaşlar soyunu öğrenmiş oldu.

Sorgulama yapamayanlar için “e-Devlet soyağacı sorgulama nasıl yapılır?”

HERKESİN SOY GEÇMİŞİ FARKLI YILLARA UZANIYOR

Vatandaşlar soyağacını sorgulamaları yaparken dikkat çeken bir detaya rastladı. Alt-üst soy bilgisinde herkesin erişebildiği sabit bir yıl söz konusu değil. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkilileri, “Herkesin soy geçmişi farklı yıllara kadar gidiyor. Bunun temel nedeni kişinin alt-üst soy grubuna dair belgelerin çokluğu veya azlığı. Aile ile ilgili ne kadar fazla belge varsa, o kadar geçmişe inilebiliyor. Alt-üst soy bilgisine ait belgeler sisteme eksiksiz şekilde yükleniyor.”dedi.

E-Devlet sistemine internetten giriş yapmak daha mantıklı. Sistemde yaşanan yoğunluktan dolayı masaüstü tarayıcınızdan sisteme giriş daha kolay olmaktadır. Tarayıcınızdaki arama motoruna “E devlet” yazmanız yeterli olacaktır. Daha sonra karşınıza çıkan ilk sonuca yani https://giris.turkiye.gov.tr/ bağlantısına tıklamanız gerekmektedir.

e-Devlet soyağacı sorgulama nasıl yapılır?

E-Devlet sistemine girdikten sonra sizden ilk olarak kullanıcı bilgileriniz istenmektedir. Kullanıcı girişi bölümünde “T.C KİMLİK NUMARASI” ve “ŞİFRE” bölümleri yer almaktadır.

e-Devlet soyağacı sorgulama nasıl yapılır?

E-Devlet sistemi kullanıcı girişinde T.C kimlik numaranızı ve şifrenizi bu alanlara girerek sisteme girişin ilk adımını atmış olacaksınız. Eğer şifrenizi bilmiyorsanız, en yakın PTT şubesinden değiştirebilirsiniz.

E-Devlet anasayfasında arama butonu yer almaktadır. Arama butonuna “soy” yazarak “Alt-Üst Soy Bilgisi” sayfasına direk ulaşmanız mümkün. Arama yaptıktan sonra ekranda çıkan “Alt-Üst Soy Bilgisi” linkine tıklayın. Bu linke tıkladığınızda sizi “Alt-Üst Soy Bilgisi” sayfasına ulaştıracak.

 

Daha sonra “Alt-Üst Soy Bilgisi” sayfasında sorgulama yaptığınızda karşınıza bu şekilde uyarı çıkmaktadır. Yoğun taleplerden dolayı sizi sıraya alacaktır. En kısa sürede e-Devlet tarafından kısa mesaj ve mail olarak bilgilendirileceksiniz. Alt-Üst Soy Bilgisi Belgesi tarafınıza ulaşmış olacaktır.

e-Devlet soyağacı sorgulama nasıl yapılır?

e-Devlet Kapısı, kamu hizmetlerinin internet ve mobil teknolojiler üzerinden hızlı, kesintisiz, güvenli bir şekilde, kullanıcı ihtiyaçları göz önüne alınarak sunulduğu, vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmayı amaçlayan platformdur. e-Devlet Kapısı vatandaşların internet üzerinden sunulan kamu hizmetlerinden tek noktadan ve güvenle faydalanabilmesi amacıyla kurulmuştur.

Genç Magazine

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir