Gereksizde olsa Youtube’dan video indirmek artık mümkün!

65 Görüntüleme

Herkesin beklediği video indirme özelliği geldi. Videoları YouTube uygulaması üzerinden doğrudan kaydetmek ve çevrimdışı izlemek mümkün.

Bu özelliğin YouTube‘a gelmesini kullanıcılar uzun zamandır bekliyordu. Kullanıcılar daha önce üçüncü parti uygulamalar üzerinden illegal olmayan yollarla istediği videoyu indirebiliyordu.

Gereksizde olsa Youtube'dan video indirmek artık mümkün!

Google özelliği ilk aşamada Lübnan, Hindistan ve Irak’taki Android kullanıcılarının kullanımına açtı. Önümüzdeki dönemlerde ülkemiz ve tüm dünya için de aktif hale gelecek. iOS kullanıcılarının akıbeti ise şimdilik bilinmiyor fakat tahminlere göre iPhone ve iPad kullanıcıları da özellikten nasiplenecek.

YouTube’un bu özelliğini halihazırda kullanan 3 ülke kullanıcılarına, telifli içeriğe sahip müzik kanalların ne tepki vereceği merak konusu. Yine de sanatçı ve içerik üreticilerin, kullanıcıların yasal olmayan yollarla videoları indirip kaydetmesindense YouTube üzerinden çevrimdışı izlemelerinin daha iyi olacağı sanılsa da yeni problemler ortaya çıkabilir.

YouTube video indirme nasıl yapılır ?

YouTube uygulaması güncellemeyi ülkemize getirdikten sonra; ve güncellemeyi yükledikten sonra tek yapmanız gereken şey, çevrimdışı izlemek istediğiniz videoyu internet bağlantınız varken cihazınıza istediğiniz çözünürlüğü seçerek indirmeniz.

YouTube video indirme özelliği neden gereksiz ?

Öncelikle  üçüncü parti uygulamaları üzerinden kullanıcıların videoları indirip bilgisayarına kaydettiğini söylemiştik. YouTubea daha önce canlı yayın özelliği  gelmişti ve bu özelliği çöpe atarcasına bir güncelleme yapmaya karar verdiler. Bu video indirme güncellemesini getirme sebepleri büyük ihtimalle sayısı artan video siteleri arasında  kullanıcıları platform içerisinde tutmak için alınmış gibi gözüküyor. Google aldığı bu kararla bizce çok gereksiz bir özellik getirmiş durumda.

Öte yandan bu güncelleme ile telif hakkı barındıran lisanslı içerikler (Müzik kanalları) nın paylaşmış olduğu videoları resmi bir şekilde indirmek mümkün oluyor. Buda videoların yeniden düzenlenip çoğaltılmasının önünü açıyor.

Belirttiğimiz gibi diğer sitelerden zaten yasal olmayan yollarla video indirmek mümkün.  YouTube’da video indirme özelliği olmasın. YouTube diğer video sitelerinden farklı olsun. Özgün olsun…

GM

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir