Gittiğinizde yürüyerek gezebileceğiniz 8 şehir

Sevgi paylaştıkça çoğalır :)
132 Görüntüleme

Dünyaca ünlü şehirler her sene milyonlarca turist ağırlıyor. Araç trafiğine takılmadan rahatça dolaşabileceğiniz şehirler elbette var. İşte seyahat ettiğinizde keyif alacağınız o şehirler…

1.Kopenhag, Danimarka

Kopenhag Avrupa’nın, içinde en az sayıda araba olan şehri. 1960’larda şehir meclisi şehir merkezinde yaya alanlarını genişletmeye ve araba yollarını daraltmaya başladı. Günümüzde Kopenhag’da halihazırda var olan 320 kilometrenin üzerinde bisiklet yolunun yanısıra, çevredeki banliyölere ulaşmak için bisikletlere yönelik otobanlar yapılasıda planlanıyor. Kopenhag yürüyerek gezilebilecek şehirlerden biri.

Gittiğinizde yürüyerek gezebileceğiniz 7 şehir

2.Madrid, İspanya

Madrid şehir merkezindeki birçok ana cadde trafiğe kapalı ve buraya araçla girmenin cezası 100$. Bu kuralın tek istisnası oradaki evlerde ikamet edenler. Ayrıca en çok çevre kirliliğine sebep olan araçların sahipleri, park için daha yüksek bir ücret ödüyorlar. Yönetim önümüzdeki beş sene içerisinde şehir merkezini tümüyle araçlardan arındırmayı ve kalabalık caddeleri yürüyüş yollarına dönüştürecek şekilde yeniden tasarlamayı planlıyor.

Gittiğinizde yürüyerek gezebileceğiniz 8 şehir

3.Paris, Fransa

İki yıl önce Paris’te kirli hava seviyesi belirgin ölçüde yükselince belediye tek ve çift plakalı araçların dönüşümlü olarak iki günde bir trafiğe çıkması kararı aldı. Bu işe yaradı, hava kirliliği %30 azaldı. Ayrıca 2020 yılında yönetim bisiklet yollarının sayısını artırmayı ve elektrikli araçların şehir merkezine girişine izin vermeyi planlıyor. Günümüzde Paris’te şehir merkezinde birçok yaya yolu var. Ayrıca komşu mahalle sakinlerinin hafta sonları şehre arabayla girmesi yasak. Paris yürüyerek gezebileceğiniz en güzel şehirlerden.

Gittiğinizde yürüyerek gezebileceğiniz 8 şehir

4.Helsinki, Finlandiya

Finlandiya’nın nüfusu önümüzdeki 10 sene artacak. Ama diğer taraftan arabaların sayısı azalacak. Yeni kabul edilen bir projeye göre araba trafiğine sadece banliyölerde izin verilecek ve şehir merkezinde sadece toplu taşıma olacak. Çoğu mobil uygulamada ise şehir sakinlerinin en yakın bisiklet kiralama noktasını veya tramvay durağını bulabilmeleri için uygulamalar geliştirdi. Bu yüzden Helsinki’de arabalara giderek daha az ihtiyaç duyuluyor. Buda yürüme alanlarını çoğaltıyor.

Gittiğinizde yürüyerek gezebileceğiniz 8 şehir

5.Chengdu, Çin

Bu Çin banliyösünün caddeleri orijinalinde her yere yürüyerek 15 dakikada ulaşılabilecek şekilde tasarlanmış. Yolun sadece yarısında araba trafiğine izin veriliyor, diğer yarısı ise bisikletler ve yayalar için ayrılmış durumda.

Gittiğinizde yürüyerek gezebileceğiniz 8 şehir

6.Bogota, Kolombiya

Bogota’da bisiklet ve yürüyüş yolları 1950’lerde oluşturuldu. Günümüzde 300 km uzunluğunda bisiklet yolları var. Şehir merkezindeki caddelerin çoğu araç trafiğine kapalı ve sadece toplu taşımaya izin var.

Gittiğinizde yürüyerek gezebileceğiniz 8 şehir

7.Milan, İtalya

Milan yönetimi arabalarını kullanmayıp toplu taşıma kullanan yolcularına ücretsiz ulaşım sunuyor. Tüm arabalar özel bir sisteme kayıtlı. Bir araba park edilince aracın sahibi araç kartıyla ücretsiz otobüs veya tren bileti alabiliyor.

Gittiğinizde yürüyerek gezebileceğiniz 8 şehir

Fotoğraflar: cheapflightslab, Alamy

Listemizin 8. sırasındaki şehirin olmamasına dikkat ettiyseniz !

Son zamanlarda yapmış oldukları bir reklam filminde 783.562 km² lik Türkiye Cumhuriyeti sınırlarını yok sayma teşebbüsünde bulunmalarından dolayı, söz konusu ülke ve onun Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde binlerce bayii ve ofisi bulunan lastikçisine tepki olarak liste dışı bırakıyoruz !!

GM

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir