Mark Zuckerberg yardım için,Facebook hisselerini sattı!

Sevgi paylaştıkça çoğalır :)
359 Görüntüleme

Facebook’un kurucusu ve ceo’su Mark Zuckerberg, 500 milyon dolarlık Facebook hissesini sattı.

Genç iş adamının bunu yapmaktaki amacı ise eşiyle kurduğu yardım kuruluşuna bütçe sağlamak. Mark Zuckerberg, değeri 500 milyon dolar civarındaki facebook hisselerin satışını, 2015 yılında eşi Priscilla Chan’le birlikte kurdukları yardım organizasyonu Chan Zuckerberg Initiative’e (CZI) ek bütçe yaratmak için gerçekleştirdi.

Mark Zuckerberg yardım için,Facebook hisselerini sattı!

Reuters’ın haberine göre, Zuckerberg şubat ayının sonunda değeri 125 milyon dolar eden 685 bin Facebook hissesi sattı. Böylece teknoloji milyarderinin bir ay içerisinde sattığı Facebook hisselerinin sayısı 2,7 milyona ulaştı.

Zuckerberg’in bir ay içerisinde sattığı hisselerin toplam değerinin 482 milyon dolar olduğu belirtildi.

CZI sözcüsü, Zuckerberg’in hisse satışının bilim, eğitim ve fırsat eşitliği alanında gerçekleştirecekleri çalışmaları fonlayacağını açıkladı. Mark Zuckerberg daha önce servetinin yüzde 99’unu CZI üzerinden yardım inisiyatiflerine harcayacağını açıklamıştı ki bu açıklamayı yaptığı esnada serveti 45 milyar doların biraz üzerindeydi.

Büyük teknoloji şirketlerinin değeri arttıkça hisselerini satıp daha da güçlendiklerini biliyoruz. Geçtiğimiz nisan ayında Amazon’un kurucusu ve patronu olan Jeff Bezos, Blue Origin’e yatırım yapacağını söylemişti. Bu yatırım için de Amazon hisselerini satacağını söylemiş ve 1 milyon Amazon hissesi satmıştı.

Bezos satmış olduğu 1 milyon hisseden 3 günde yaklaşık olarak 1.1 milyar dolarlık kazanç sağladı.  Bu satıştan sonra %15 değer kazanan Amazon hisselerinin yaklaşık yüzde 16’sına sahip olan milyarder hala hisselerin 78.9 milyonuna sahip. Buda 95 milyar dolara tekamül ediyor. Ayrıca bu yükselişle birlikte Bezos dünyanın en zengini ünvanını Bill Gates’in elinden almış odu. Jeff Bezos servetinin büyük bir kısmının Amazon hisselerine bağlı olduğu için zaman zaman hisse satışı ile nakit kaynak yaratma yoluna gittiğini belirtiyor.

Jeff Bezos’da vakıf Kuracak mı?

Bill Gates‘in kurucusu olduğu Bill ve Melinda Gates Vakfı ya da 2015 yılında eşi Priscilla Chan’le birlikte kurdukları yardım organizasyonu Chan Zuckerberg Initiative’e (CZI) gibi bir kar amacı gütmeyen oluşuma açık destek sunmayan Bezos’un, zenginliğini nasıl kullanmayı ve hangi alanlara yatırım yapacağı belirsizliğini koruyor. 

GENÇ MAGAZİNE

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir