Nikola Tesla’nın Büyük Buluşları ve Çağ Ötesi İcatları…

Sevgi paylaştıkça çoğalır :)
187 Görüntüleme

Nikola Tesla kimdir?

Tesla bugün üretilen bir elektrikli araba markası hem de bir Rock grubunun ismi. 2006 yapımı Prestij filminde bu sıradışı bilim insanının hayatına ve gizemine bir nebze olsun değinilmişti. Gerçekte ise Tesla(Sırp Kiril: Никола Тесла, 10 Temmuz 1856, Smiljan – 7 Ocak 1943, New York), yüzlerce patentli buluşa sahip olmasına rağmen, elektrik alanındaki çığır açıcı buluşlarına rağmen ne yazık ki Nobel Ödülü’ne bile layık görülmemiştir. 10 Temmuz 1856 ‘da doğan Nikola, tüm ömrünü bilime adamasına rağmen, paraya değer vermediğinden sonunda bir otel odasında yalnız olarak ölmüştür. Zamanın ötesinde insan Nikola Tesla‘ya çok şey borçluyuz…

Nikola Tesla’nın Büyük İcatları…

Dönen Manyetik Alan (1882): Tesla’nın ilk atılımı, doğduğu Hırvatistan’da (etnik açıdan Sırpça olan) profesör, direkt akıntı (DC) yerine alternatif akım (AC) ile çalışan bir motor yaratmanın mümkün olmadığını söyledi. Tesla bu durumun olmadığından emindi ve zihninde iki yıl deneyler yaptıktan sonra, çözüm ona bir yıldırım çarpması gibi geldi: dönen bir manyetik alan, alternatif akımın bir motoru ilk kez dönüştürmeden güç kazanmasına izin verecekti. doğru akım.

Nikola Tesla'nın Büyük Buluşları ve Çağ Ötesi İcatları...

AC Motor (1883): Tesla, önümüzdeki sene fiziksel bir model oluşturana kadar başında (onun özel bir yeteneği) bu AC motoru için ayrıntılı planlar taşıdı. Alternatif akım, DC motorlar için gerekli olan mekanik yardım olmadan kendilerini tersine çeviren manyetik kutupları yarattı ve bir armatürün (herhangi bir elektromekanik cihazın dönen kısmı) motor etrafında dönmesini sağladı. Bu onun döndürücü manyetik alanı motor olarak uygulamaya koydu; İki yıl içinde AC jeneratörlerinde ve transformatörlerde de kullandı.

Tesla bobini (1890): Mucidi olarak adlandırılan elektrikli bobin Tesla’nın en gösterişli icatlarından biridir ve New York Laboratuarında yapılan gösterilerde dramatik ölçüde kullanmıştır. Bobin çok fazlı voltaj üretebilen bir transformatör oluşturmak için Tesla’nın keşiflerinden biri olan çok fazlı alternatif akımlar kullanıyor . Elektrikle alakalı ve sıradan adamı etkilemiş etkileyici çatırtı kıvılcımları ve elektrikli alev tabakaları ortaya çıkardı. Öncelikle eğlence için bugün kullanılırlar.

Radyo (1897): Tesla ilk olarak New York’taki Houston Caddesi’ndeki laboratuarından Hudson Nehri üzerindeki tekneye – 40 km uzaklıktaki – 1897’de bir kablosuz iletim gönderdi; Bunu daha önce yapmış olurdu, ancak önceki kuramını 1895’de yıkan bir yangın için. Tesla, anten antenleri, radyo aletleri ve benzerleri ile ilişkili olduğumuz her şeyi icat etmişti – ancak Guglielmo Marconi adlı bir mucize gerçek krediyi veriyordu. 1943’de ABD Yüksek Mahkemesi, Tesla’nın patentinin önceliğe sahip olduğuna hükmetti ancak halk, Marconi’yi radyo babası olarak kabul etti.

Çağın Ötesinde İnsan Tesla…

Tesla, bu keşifleri ve icatları, ilk kablosuz uzaktan kumandalı tekne, floresan ve neon ışıkları (aslında harflerle büktüğü), yeryüzünden enerji ile aydınlatılmış kablosuz ampuller ve hidroelektrik gücü kullanan bir AC elektrik santrali oluşturmak için inşa etti. arasında Niagara Şelalesi . Robotiklerin oluşturulmasında bile bir eli vardı. AC kullanarak ev ve iş alanlarına güç kazandırma sistemi, eski işveren Thomas Edison tarafından savunulan DC gücünü gölgede bıraktı. (Bugün hala evlerimizde AC gücü var.) 1943’de Tesla öldüğünde, parası ve şöhreti yoktu, ancak icatları ve keşifleri mevcut teknolojimizin çoğunu mümkün kıldı.

Kaynak: howstuffworks

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir