SpaceX Dünyanın En Büyük Roketini Bugün Uzaya Gönderiyor!

93 Görüntüleme

Elon Musk’ın Tesla’sı Mars’a Gidiyor…

Elon Musk’ın kurucusu olduğu SpaceX şirketi bugün Türkiye saatiyle saat 21:30 civarı dünyanın en güçlü roketini Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Üssü’nden uzaya fırlatacak. 

ABD‘nin 45 yıl önce gerçekleştirdiği aya giden ilk insanlı uçuştan bu yana ilk kez bu büyüklükte ve güçte bir roket uzaya gönderilecek.

SpaceX Dünyanın En Büyük Roketini Bugün Uzaya Gönderiyor!

SpaceX, Falcon Heavy roketinin tamamen dolu bir Boeing 737 yolcu uçağını yörüngeye taşıyacak kadar güçlü olduğunu ifade ediyor. Roket bu özelliğiyle NASA’nın astronotları aya taşıyan devasa roketi Saturn V’i takip ediyor.

 

Tüm uzay endüstrisi roketin fırlatılmasını izliyor…

Ticari uzay girişimleri NASA için cazip bir alternatif olabilir. SpaceX, Falcon Heavy’nin daha küçük modeli olan Falcon 9 kargo roketleri taşıdığını ve rakip United Launch Alliance tarafından geliştirilen Delta IV roketinden iki kat daha fazla yükü daha ucuza taşıyabileceğini söylüyor.

Falcon Heavy’nin fırlatma maliyeti 90 milyon dolar iken Delta Heavy 435 milyon dolara uzaya gidebiliyor.

Ancak SLS’in maliyetini azaltmayı vaat eden tek girişimci Musk değil. Amazon.com’un kurucusu Jeff Bezos da New Glenn adını verdiği güçlü bir roket üstünde çalıştığını açıkladı. Bezos ayrıca bundan daha da güçlü New Armstrong adında bir roketin de geliştirildiğini söyledi.

Elon Musk gazetecilere açıklamasında “Araba dünyadan 400 milyon kilometre uzağa gidecek ve saniyede 11 kilometre yapıyor olacak. Yörüngede bir kaç yüz milyon hatta milyarca yıl kalacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Musk araca takılmış kameralardan “inanılmaz görüntüler” elde edeceklerini de vadetti.

Kaynak: BBC TÜRKÇE

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir