Spotify’a 1,6 milyar dolarlık dava…

Sevgi paylaştıkça çoğalır :)
47 Görüntüleme

Rock müzik yıldızları Tom Petty, Neil Young ve The Doors’un şarkılarını lisanssız yayınladığı gerekçesiyle dijital müzik platforumu Spotify’a dava açıldı…

Spotify'a 1,6 milyar dolarlık dava...

Dünyanın en yaygın dijital müzik platformu Spotify. ABD’li rock yıldızı Tom Petty’nin iki Grammy ödüllü müziğini Neil Young ve 1965’te kurulan rock efsanesi The Doors’un şarkılarını izinsiz yayınladığı gerekçesiyle mahkemeye verildi.

Lisans şirketi Wixen Music Publishing tarafından geçen hafta oluşturulan davada Spotify’ın söz konusu sanatçıların şarkılarını uygun bir lisans veya telif olmadan yayınladığı iddia edildi. Ortaya çıkan zararın karşılanması için istenen miktar ise 1,6 milyar dolar.
Wixen’den meydana getirilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Spotify, ilk kurulduğu zaman, birçok plak şirketiyle anlaşma yaparak gerekli ses kayıt haklarını almıştı. Ancak beste haklarını almakta başarısız oldu. Bu nedenle Spotify, şarkı sözü yazarları ve yayıncıların sırtında milyarlarca dolar gelir elde etti ve birbir çok için lüzumlu lisanslar temin edilmedi.”

Mayıs ayında benzer bir kabahatlama ile gündeme gelen Spotify, uzlaşma yolunu seçmiş ve David Lowery ve Melissa Ferrick önderliğinde organize olan şarkı yazarlarına 43 milyon dolar ödeme yapmıştı.

Ücretsiz ve reklamlı olarak da müzik dinlenebilen Spotify’ın abonman ücreti ödeyen 60 milyon kullanıcısı bulunuyor. Değeri 20 milyar dolar olan şirketin, bu yıl içerisinde halka arz edilmesi

Kaynak:businessht

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir