Uçak Nasıl Yapılır ? Uçağın İcadı…

Sevgi paylaştıkça çoğalır :)
333 Görüntüleme

Bu yazımızda tarihten günümüze geliştirilerek kilometrelerce mesafeyi  hızlı ve konforlu bir şekilde kat etmemizi sağlayan uçak nasıl yapılır ?  ve uçağın icadı hakkında bahsettik. Bu makale ile ilgili bilgileride BilgiUstam‘dan aldık.

Uçağın İcadı, Wright Kardeşler.

Ohio’nun Dayton şehrindeki bir kütüphanede 1900’lü yıllarda okuduğu bir kitaptan esinlenen Orville Wright ve kardeşi Wilbur’un çalışmaları sonucu ortaya modern çağın uçaklarına yol göstern ilk uçağın temelleri atılmış oldu. Orville Wright’ın okuduğu kitapta bir adam motorsuz uçağa benzer bir  araçla uçtuğundan bahsediyordu ve Orville bu başarıya hayran oldu. Kendisi de uçmak istedi ve kardeşi Wilbur‘da bu işe merak sarınca Wright kardeşler uçak yapma işine başladılar.

Uçak Nasıl Yapılır ? Uçağın İcadı...

Bisikletçilik ile uğraşan Wright kardeşler dükkanlarının içinde açtıkları tünelde rüzgar ve hava akımını test edip denemeler yapıyorlardı. Bu uğraşlarının sonucunda büyük bir uçurtma yani motorsuz bir uçak yapmayı başardılar. Yaptıkları bur uçurtmaya birde motor tasarlayıp denemlere devam ettiler.1903 yılının 17 Aralık günü Kuzey Carolina’da yaptmış oldukları bu uçağı ilk defa uçurma girişiminde bulundular. Wright kardeşler aralarında çektikleri bir kura sonucu uçağı ilk kimin uçuracağını da belirledikten sonra  kurayı kazanan Orville uçağa bindi ve motoru çalıştırdı.

 

Uçak Nasıl Yapılır ? Uçağın İcadı...

Aşırı soğuk bir havada Orville ağırlık olmaması için üzerindeki paltoyu çıkardı ve uçağa bindi. Yaptıkları bu makina gürleyerek çalıştı ve 1903 yılının 17 aralık günü modern havacılığın temelleri, Amerikalı Wright kardeşler tarafından atıldı. İlk pilotlu ve kontrollü uçuş Aralık 1903 tarihinde, motorlu bir uçakla 12 saniyelik bir uçuş gerçekleştirerek, 500 metrelik bir mesafe katettiler ve uçak, Wilbur ve Orville Wright kardeşler tarafından icat edilmiş oldu. Wright kardeşlerin bu başarısı günümüze kadar gelen modern uçakların ilk adımını atmış oldu. 

 

Uçak Nasıl Yapılır ?

Videoda Boeing 737 tipi bir uçağın nasıl yapıldığını görmektesiniz. Wright kardeşlerin temellerini atmış olduğu paraşüte benzeyen ilk motorlu uçaktan sonra günümüzde teknoloji ile geldiği noktayı görebilirsiniz.

Kaynaklar: BilgiUstamGoogle

 

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir