Yine Yeniden Quaresma, “Trivela ve Rabona”sı

Sevgi paylaştıkça çoğalır :)
540 Görüntüleme

Portekiz’in süper yıldızı Beşiktaşlı Ricardo Quaresma deyince akla gelen ilk futbol kavramı kesinlike ‘ trivela 

Portekizce kökenli bir kelime olan Trivela, 3 parmak anlamında gelen ‘tres dedos’ teriminden türemiştir. Bir futbol terimi olarak karşımıza çıkan trivela kısaca ayağın dışıyla yapılan bir futbol hareketi ve topa vuruş tekniğidir.

Ricardo Quaresma’nın Fenerbahçe maçında attığı trivela golü…

Trivela Nasıl Yapılır?

Trivela tekniği ile yapılacak olan vuruşlarda topa tam merkezine gelecek şekilde ayağın dışıyla sertçe vurulması gerekir. Bu vuruş gerçekleştirilirken şut gerçekleştirilecek olan ayağın çok güçlü olması gerekir. Bunun için topa vurmayacağınız diğer ayağınızı yere sağlam basmanız şarttır.

Bu şekilde topa sanki falso veriyormuşçasına ayağınızı biraz eğerek karşı takımın oyuncularını şaşırtılır. Atmak istenilen yöne doğru ayak çevrilerek topa vuruş yapılır. En doğru şekli hareketli topa uygulandığı zaman ortaya çıkmaktadır. Duran toplarda genelde uygulanmayan trivela tekniği çok zor bir vuruş şeklidir.

Ayak çevrilerek uygulandığı için topun istenilen yere atılması zorlaşır. Bu nedenle üzerinde çok fazla çalışılması ve antreman yapılması gereklidir.

Rabona Nasıl Yapılır ?

Ayağını, diğer ayağının arkasından dolandırarak yapılan vuruş. Rabona’yı meşhur eden futbolcu Arjantinli Ricardo Infante. 1948’de bu vuruş tekniğiyle 35 metreden gol atınca bu vuruşa rabona denmiş. Yine Portekiz’in yıldızı Beşiktaş’lı Quaresma bu vuruşu iyi yapan futbolculardan biridir.

Quaresma, Rabona & Trivela Şov…

Genç Magazine

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir