Zeytin Dalı Harekâtı’nda 3. Gün: ‘TSK Azez’den Operasyon Başlattı’

Sevgi paylaştıkça çoğalır :)
54 Görüntüleme

Genelkurmay, 20 Ocak saat 17.00’de Afrin harekâtının başladığını bildirmişti…

Dün ise Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı kara birlikleri Suriye’ye girdi. Zeytin Dalı Harekâtı bugün üçüncü gününde. Aktarılan son bilgiye göre TSK Azez’den operasyon başlattı.

TSK, Zeytin Dalı Harekâtına böyle başladı..

AA, TSK’nın Afrin bölgesinin doğusundaki Azez’den operasyon başlattığını duyurdu.

AA’nın aktardığı bilgiye göre Afrin’deki hedeflere ilerleyen birliklere top atışlarıyla destek veriliyor. Sınırdaki birliklere de ara ara askeri araç takviyesi yapılıyor.

Çok sayıda kontrol noktası ve köyün ele geçirildiği belirtiliyor.

Başbakan Binali Yıldırım, üçüncü gününe giren Afrin harekatına ilişkin “Şu ana kadar herhangi bir asker kaybımız yoktur” açıklamasında bulundu.

Reuters’a bilgi veren Türk yetkili, “Afrin’i PYD-YPG’den arındırmak için Cumartesi günü başlatılan operasyon birkaç noktadan ilerletiliyor. Azez’den bugün başlatılan operasyonda Barşah dağı zirveye kadar ele geçirildi” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Ülkemizin hiç kimsenin bir karış toprağında gözü yoktur, olmamıştır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, harekâtın terör koridorunu yok etme meselesi olduğunu belirterek, “Afrin’den geri adım atmak yok” dedi.

“Tüm dünyaya, milletin evinden ilan ediyorum. “Ülkemizin, hiç kimsenin bir karış toprağında gözü yoktur, olmamıştır” ifadeleri ile dünyaya seslenen Erdoğan şöyle devam etti:

“Biz bunu Rus dostlarımızla da konuştuk, mutabakatımız var. Diğer koalisyon güçleri ve ABD ile de konuştuk ama ABD’yi ikna edemedik. Bazıları diyor ki ‘Süre belli olmalı, fazla uzun olmamalı’. Amerika’ya soruyorum, Afganistan’da süreniz belli oldu mu, ne zaman bitecek o? Böyle bir savaş matematik bir olay değil ki. Ne zaman iş biterse, bizim orada durmaya da zaten merakımız yok, çekilmesini biliriz. Bunun için de birilerinden icazet almak gibi bir derdimiz de yok.”

ABD Dışişleri Rex Tillerson, Türkiye’nin Afrin’e yönelik düzenlediği operasyondan dolayı endişeli olduklarını açıkçası istemedeklerini söyledi…

Daha önce bildiğiniz gibi, ABD Savunma Bakanı Mattis, Türkiye’nin sınır güvenliği konusunda meşru kaygıları olduğunu vurgulamıştı.

Sonuç olarak TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİMİZ (TSK) Afrin’de sınır güvenliğimizi sağlamak adına konuşlanmıştır. Birilerinin taşeronluğunu yapan terör örgütlerine karşı hudud güvenliğimizi sağlamaktadırlar. Allah yar ve yardımcıları olsun…

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir